slideshow 1

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zmarła Janina Paluszkiewicz

Z głębokim smutkiem żegnamy długoletnią, zasłużoną, legendarną Nauczycielkę geografii Panią profesor Janinę Paluszkiewicz. W V LO pracowała w latach 60-tych, ale utrzymywała bliski kontakt z "Piątką" do ostatnich dni. Interesowała się życiem szkoły i cieszyła sukcesami. Zmarła w wieku 89 lat.

Dyrekcja Szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym
Społeczność Piątki

Godziny otwarcia sekretariatu w okresie wakacyjnym

Informujemy, że od 16 lipca 2018 r. do 17 sierpnia 2018 r. sekretariat szkoły pracuje w godzinach od 8.00 do 12.00.

Wakacje!

Kategoria:

Wszystkim naszym uczniom dziękujemy za wspólną całoroczną pracę, wszelkie zaangażowanie w projekty i przedsięwzięcia szkolne oraz udział w konkursach, olimpiadach i zawodach.
Niech pogoda Wam sprzyja całe lato!
Życzymy Wam odpoczynku od nauki i obowiązków szkolnych, udanych i bezpiecznych wakacji oraz niezapomnianych wrażeń z podróży, tych bliskich i tych dalekich, jak również ciekawych spotkań z wyjątkowymi i inspirującymi ludźmi.

Wróćcie do nas wypoczęci, zdrowi i z nowymi pomysłami.

z wakacyjnymi pozdrowieniami
Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym V LO

50 - lecie matury '68 w 2018 r.

W sobotę, 26 maja w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie: 23 maturzystów z klasy A - matura 1968 postanowiło spotkać się po raz kolejny w murach swojego Liceum.. To właśnie jubileusz pięćdziesięciolecia matury  sprawił, że przyjechali z różnych zakątków Polski oraz zagranicy. Już w drzwiach nasi goście mieli nie lada problem, by rozpoznać się nawzajem. Wizyta w szkole sprawiła, że wspomnienia powróciły - nasi goście byli tak mili, że podzielili się z nami kilkoma, skąd wiemy, że rolety w oknach to najbezpieczniejsze rozwiązanie, a nasi absolwenci realizują swoje pasje m.in. jako profesorowie Akademii Sztuk Pięknych. Podczas części oficjalnej pani dyrektor Elżbieta Piszczek zaznajomiła naszych gości z najnowszymi dokonaniami Piątki, a zaprezentowany film wykonany przez absolwentkę V LO z okazji 70-lecia jej istnienia, tylko to potwierdził. Jednak to nie koniec wrażeń, każdy z gości znów mógł się poczuć jak uczeń, będąc wywołanym przez panią dyrektor do odebrania pamiątkowego dyplomu. Radośni jubilaci udali się na zwiedzanie szkoły, a następnie na mniej oficjalną część, która i dla nas zostaje tajemnicą. Po tak udanej sobocie nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tak wspaniałych absolwentów i marzyć o kolejnych takich pokoleniach uczniów, do których Piątka ma wyjątkowe szczęście.

Jakub Garbowski w Mistrzostwach Świata w Szachach

Kategoria:

W dniach 21 - 29 kwietnia br. w Durres w Albanii odbyły się Szkolne Indywidualne Mistrzostwa Świata w Szachach. Polskę reprezentowało 14 zawodników i zawodniczek w 7 grupach. Miło nam poinformować, że nasz kraj i nasze liceum reprezentował Jakub Garbowski, uczeń klasy 1c w grupie chłopców do lat 17.
Trochę zabrakło szczęścia do zdobycia brązowego medalu i ostatecznie Jakub zajął miesca dzielone 3 - 5.

Jakubowi serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

 

 

 

 

 

Wyniki egzaminu maturalnego

W dniu 3 lipca w godzinach od 10.00 do 13.00 zapraszamy maturzystów po odbiór wyników egzaminu maturalnego.
Do zobaczenia!

Wakacje 2018 czas zacząć

Ledwo wystartował i już dobiegł do mety. Chodzi oczywiście o rok szkolny 2017/18.

Wszystkim Piątkowiczom dziękujemy za wspaniałych 10 miesięcy, życzymy udanych wakacji, uśmiechu, cudownego leniuchowania i ładowania baterii - tych naukowych, artystycznych lub po prostu napędzających wszystkie fajne szkolne wydarzenia.

Załączamy kilka pamiątkowych zdjęć z uroczystego zakończenia i wręczenia nagród (jak zwykle nie starczyło nam funduszy, żeby choć symbolicznie obdarować wszystkich, którzy na to zasłużyli) naszym wspaniałym uzdolnionym i pracowitym.

Ania Koczyk z klasy 2e zwyciężczynią szkolnego Konkursu na Logo Talentów Piątki

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, że mamy logo Talentów Piątki! Talentów czyli muzyczno-tanecznej imprezy, która od ponad 20 lat jest tradycją VLO. To coroczne wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w 1995 roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Talentom często towarzyszy również wystawa prac plastycznych.

Z okazji tegorocznego Jubileuszu Talentów Piątki, który odbył się 16 marca 2018r., w kwietniu został ogłoszony konkurs na znak firmowy tego wyjątkowego wydarzenia. Zwyciężczynią konkursu została Anna Koczyk z klasy 2e.

Warto dodać, że Ania jest tegoroczną brązową medalistką Światowych Finałów Odysei Umysłu w USA wraz ze swoją drużyną. 
Ania przygotowała dla nas dwie różne propozycje loga w podobnej stylistyce, lecz w kilku kolorystykach. Jak wygląda drugie logo ?
To pozostanie na razie tajemnicą do przyszłego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że Was mile zaskoczymy promocją Talentów w przyszłym roku.

Organizator konkursu bardzo dziękuje wszystkim biorącym w nim udział.
Dziękuję za przygotowane propozycje

Aneta Lechman

II miejsce w wojew. pomorskim i I miejsce w Gdańsku dla V LO w rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2017/18!

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, że V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku w roku szkolnym 2017/18 zajęło II miejsce w województwie pomorskim w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych w sporcie oraz I miejsce w Gdańskiej Licealiadzie Dziewcząt i II miejsce w Gdańskiej Licealiadzie Chłopców. Ponadto w Mistrzostwach Gdańska w Lekkiej Atletyce dziewczęta zajęły I miejsce, a chłopcy III miejsce.

Oficjalne podsumowanie sportowej rywalizacji odbyło się 14 czerwca br. na terenie obiektu Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. Podczas uroczystości wręczania nagród dla najbardziej wyróżniających się szkół w międzyszkolnej rywalizacji, Pani dyrektor Elżbieta Piszczek odebrała z rąk zastępcy Prezydenta miasta Gdańska pana Piotra Kowalczuka, dyplomy i statuetki oraz nagrodę w postaci sprzętu sportowego dla szkoły. Zespół nauczycieli wychowania fizycznego V LO podczas eventu godnie reprezentowała pani prof. Dominika Zielińska.


Naszym sportowcom gratulujemy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie i godne reprezentowanie V LO podczas imprez sportowych. Dziękujemy również Rodzicom i całemu Gronu Pedagogicznemu za całoroczne wsparcie nauczycieli wychowania fizycznego i uczniów w ich sportowych zmaganiach.Cieszymy się, że nasza młodzież potrafi wspaniale pogodzić naukę na wysokim poziomie ze sportową pasją.

Wszystkim uczniom V LO dziękujemy za wspólną pracę na zajęciach wf.
Życzymy Wam udanego i aktywnego wypoczynku, bezpiecznych wakacji i niezapomnianych wrażeń z letnich podróży.

Zespół Nauczycieli Wychowania Fizycznego

Link do artykułu na stronie GOKF dostępny jest tutaj

II miejsce w Międzynarodowym Konkursie RoboRAVE

Kategoria:

Drużyna VLOat INTventors w składzie: Eryk Możdżeń, Karol Pergoł, Bartosz Janicki i Paweł Miksiewicz (1b) wraz z opiekunem p. prof. Jackiem Gawrońskim zajęła II miejsce w kategorii Sumo 2kg w I polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Robotycznego RoboRAVE, który odbył się w dniach 15/16 czerwca br. w Straszynie. Gratulujemy wyśmienitego rezultatu na koniec roku szkolnego, osiągniętego w gronie ponad 30 drużyn, w tym z Hiszpanii i Rumunii! Zapraszamy do galerii zdjęć i filmów z walk robotów (robot z VLO posiada pomarańczowe elementy w konstrukcji) - https://photos.app.goo.gl/iwct9yufAmtwhDDUA.

Komplet pucharów I, II, III miejsce z finałów światowych Odysei Umysłu

Z wielką przyjemnością prezentujemy pamiątkowe zdjęcie z tegorocznym pucharem za zajęcie III miejsca w międzynarodowym konkursie Odyssey od the Mind. Od 26 maja 2018 roku, kiedy to drużyna w składzie: Anna Koczyk IIe, Jan Bogdziewicz IIb, Kajetan Dulian IIa, Jakub Flik Ib, Cezary Walkiewicz Ie, weszła na podium w Iowa, Ames, w USA, robiąc swoim mamom na dzień Matki oraz swojej szkole najlepszy prezent pod słońcem, Piątka może pochwalić się kompletem pucharów: za zajęcie I miejsca w 2007, II miejca w 2002, i obecnego III miejsca w 2018 roku.

Trenerem drużyn w 2002 i 2007 roku był p. Krzysztof Rześniowiecki, trenerem w 2018 roku p. Dorota Drzewińska-Bandzmer

Na pamiątkowym zdjęciu oczywiście obie Mamy Piątego Liceum, pani dyrektor Elżbieta Piszczek i pani wicedyrektor Joanna Szymczak-Kolarz, której córka brała udział w finałach światowych Odysei Umysłu z ramienia V LO w Gdańsku. Wspomnienia wracają!

Materiał TVLO z Jubileuszu 20-lecia Talentów Piątki

Kategoria:

Zapraszamy do obejrzenia ostatniego już materiału naszej szkolnej telewizji TVLO w roku 2017/18, przygotowanego przez Karolinę Leżuchowską z klasy 1b. Tym razem wspomnienie z Jubileuszu 20-lecia Talentów Piątki. Przy okazji informujemy, że w piątek 22 czerwca br. podczas uroczystego Zakończenia Roku Szkolnego, oficjalnie zostanie uhonorowany zwycięzca szkolnego Konkursu na Logo Talentów Piątki.
Naszej ekipie TVLO dziękujemy za całoroczną pracę i liczymy na kolejne materiały w roku 2018/19. Mamy też nadzieję, że jej szeregi zasilą nowi uczniowie.

VLO w podróży czyli wycieczka klasy 2b i 2c do Pragi

Odpoczynek letni tuż, tuż, ale już w czerwcu możemy już poczuć się jak na wakacjach, a to za sprawą szkolnych, czerwcowych wycieczek. Bez względu na wakacyjne plany chyba nie ma klasy, która pod koniec roku szkolnego, z chęcią nie wybrałaby się na kilkudniową wycieczkę w ramach edukacji, rekreacji czy integracji. Program i charakter klasowego wypadu zależy od pomysłu, inicjatywy i zainteresowań młodzieży.

Swoją wycieczkę mają już za sobą klasy: 2b i 2c, które wspólnie wybrały się do Pragi i do Wrocławia wraz z opiekunami p.p. Marzeną Maj, p.p. Joanną Rześniowiecką oraz wychowawczyniami p.p.Danutą Rzeczkowską i p.p. Anetą Lechman. Trzy dni w stolicy Czech, to oczywiście za mało by zobaczyć i zwiedzić wszystko, ale przez ten czas z całą pewnością można poczuć moc tego, przepięknego miasta. Program napięty i atrakcji wiele, ale najważniejsze, że pogoda dopisała więc czegóż można było chcieć więcej. W drodze powrotnej jeszcze kilkugodzinna przerwa we Wrocławiu i powrót do domu.
Mamy nadzieję, że i innym klasom wrażeń wycieczkowych nie zabrakło, a tegoroczne wypady obfitowały w wiele atrakcji i zainspirowały do kolejnych ciekawych pomysłów na wyprawy klasowe w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

 

 

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z wyprawy klasy 2b i 2c, a ci którzy dotrwają do końca zobaczą jak to klasa 2c znalazła się pod .... mostem ?    ;)
z wakacyjnymi pozdrowieniami dla wszystkich uczniów VLO
Aneta Lechman

Sportowa sobota w VLO - 16 czerwca 2018r.

Kategoria:

W sobotę 16 czerwca br. na boiskach VLO, gościliśmy naszych absolwentów, rodziców oraz uczniów Piątki, którzy przybyli na "Sportową Sobotę w VLO". Pogoda dopisała i od godziny 10:00 do 13:00 przy muzycznej oprawie, stoczone zostały sportowe boje: w siatkówkę, koszykówkę i na koniec w piłkę ręczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przypominamy, że jednym ze sponsorów tegorocznego Dnia Sportu był Fundusz Młodzieżowy. W ramach przygotowań do sportowego wydarzenia, grupa uczniów wzięła udział w sportowym projekcie, o czym pisaliśmy w newsie "Sportowa sobota w VLO i sportowy projekt Funduszu Młodzieżowego:)". Dzięki tej inicjatywie przybyło kilka nowych piłek do piłki ręcznej. Jeszcze raz dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przygotowanie i realizację projektu, a wszystkim, którzy przybyli dziś na Liczmańskiego 25, dziękujemy za wspólną zabawę. Zapraszamy do fotorelacji z eventu. Przy okazji naszym uczniom życzymy udanych wakacji i oczywiście duuuużo aktywnego wypoczynku latem.


Sportowe pozdrowienia przesyła
Zespół Nauczycieli Wychowania Fizycznego

Projekty informatyczne

Uczniowie klasy 1b, jak co roku w na zakończenie r. szk., przygotowali projekty informatyczne. Były wśród nich gry, były rozwiązania sprzętowe oparte o Arduino czy Rasberry Pi, był także... kilkunastominutowy film, który naprawdę trzyma cały czas w napięciu. Gratulujemy wszystkim pomysłów oraz ich realizacji i zapraszamy do obejrzenia filmu pt. "Od zabawy do zagłady".